Wystawa BLACK & WHITE – plakaty Leszka Żebrowskiego w Berlinie

Pigasus Polish Poster Gallery w Berlinie zaprasza na wystawę plakatów Leszka Żebrowskiego. Wystawa jest pierwszą częścią prezentacji jego twórczości. Druga, kolorowa odsłona nastąpi w sierpniu tego roku. Wystawę można oglądać w dniach 10-31.07.2015, od poniedziałku do soboty w godzinach 14.00-19.00.

LESZEK ŻEBROWSKI - jest autorem ponad 400 plakatów wydanych drukiem w dużych nakladach. Część z nich to "Plakat Ubogi"-czarno biale druki, które powstaly dzięki własnej technice autora, polegającej na rysowaniu bezpośrednio na płycie offsetowej i odpowiednim jej naświetlaniu. Powstaly po 1989 roku, kiedy mecenat państwowy odwrócił się gwałtownie od sponsorowania  kultury. Na ogól są to plakaty do spektakli teatru alternatywnego przeżywającego w tych czasach swój złoty okres, oraz do licznych wystaw indywidualnych To jakby autorska  grafika artystyczna drukowana w niskich nakladach i naklejana na słupy ogłoszeniowe. Powstala dzięki wspólpracy z drukarzami obsługującymi maszyny offsetowe. "Dla mnie to nie tylko okres eksperymentów, - mówi autor- ale możliwość powiedzenia w tych pracach coś więcej o człowieku. jego psychice i emocjach nawiązując do obrazowania Witkacego , Helnweina i Bacona" . 
Leszek Żebrowski jest kierownikiem katedry Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz laureatem nagród i wyróżnień na wielu międzynarodowych przeglądach sztuki plakatu, m.in. w Warszawie, Moskwie, Teheranie, Mons, Charkowie, Tuluzie, Rzeszowie, Oświęcimiu i Bielsku Białej.

Comments