Weekend Bezgotówkowej Wymiany w INKU! [aktualizacja]

Nadmierny konsumpcjonizm to poważny problem, powszechnie kojarzący się głównie z presją ze strony wielkich koncernów. Przeświadczenie o tym, iż zjawisko to nie dotyczy nas i jako jednostki nie jesteśmy w stanie wpłynąć na zmianę stanu rzeczy jest błędne.  Warto zdać sobie z tego sprawę już dziś. INKU zaprasza w tym celu na majowy Bezgotówkowy Weekend.

Każdy z nas ma w swoich zbiorach zalegające przedmioty, ubrania, na które nigdy nie ma odpowiedniego momentu albo pieczołowicie przyrządzone skarby z domowej spiżarki. Jak mówi angielskie przysłowie „one man’s trash is another man's treasure” (dla jednego śmieć, dla drugiego skarb). Odetnij się od rozbuchanego konsumpcjonizmu i wpadnij 11 maja do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na Weekend Bezgotówkowej Wymiany, podczas którego pieniądze stracą wartość.

Weź udział w Raju dziada od godziny 15:30 - to okazja, aby wymienić zbędne rzeczy na coś, co sprawi nam radość. To już trzecia odsłona wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Szczecina.

Zasady są proste:

1. przygotuj rzeczy, jakie chcesz wymienić - mogą to być ciuchy, książki, płyty, małe domowe sprzęty. Pamiętaj, by je oznaczyć (możesz np. przywiązać do nich metkę ze swoim imieniem i numerem telefonu), dzięki temu unikniemy ewentualnych niejasności dot. tego, co jest czyje.

2. pamiętaj, po co się spotykamy! Raj Dziada jest w zamyśle bezgotówkową wymianą, dlatego nie otwieraj sklepu! Wymieniaj się (ustalenia na co zostawiamy, oczywiście, zainteresowanym osobom), nie pobieraj opłat. Nawet jeśli nie możesz znaleźć nic interesującego dla Ciebie u osoby, która chce się z Tobą wymienić, na pewno jest coś, co może Ci dać w zamian. Popieramy bezgotówkowe wymiany usług!

3. pojaw się 11 maja w Szczecińskim Inkubatorze Kultury (al. Wojska Polskiego 90) - weź swoje wieszaki i baw się dobrze

Jak zawsze też rzeczy, które nie znalazły właściciela mogą być przekazane nam, a my oddamy je potrzebującym w Domach Samotnej Matki i Domach Dziecka.

Co ważne, podczas imprezy zapominamy o pieniądzach!

Równocześnie od godziny 16:00 trawnik przy INKU przemieni się w wegański bufet pod chmurką podczas IV Szczecińskiej Kuchni Społecznej. Tutaj również będzie obowiązywać zasada wzajemności – aby skosztować wszystkich potraw, należy przynieść jedną, przygotowaną przez siebie, według zasad kuchni wegańskiej. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego. To tylko jeden z elementów wegańskiego stylu życia, bazującego na unikaniu wszystkiego, co wiąże się z cierpieniem zwierząt.

Jak przygotować się do wegańskiej uczty krok po kroku:
1.    Przygotuj jedną wegańską potrawę w stylu grillowo – piknikowym.
Pamiętaj: nie może ona zawierać mięsa (w tym ryb) ani żadnych składników odzwierzęcych tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn, jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy].
2.    Opisz składniki swojej potrawy i zaznacz alergeny, jeśli występują.
3.    Weź ze sobą swoje domowe talerze i sztućce, staraj się unikać naczyń plastikowych.
4.    Przynieś swój napitek ale na ten czas zapomnij o napojach alkoholowych.
5.    Nie zapomnij o kocu i dobrym humorze!

Dodatkowo, w trakcie trwania imprezy odbędzie się wykład poświęcony Cafe Fińskiej z Krakowa. To pierwsza w Polsce bezgotówkowa kawiarnia, w której „płaci się” robiąc lub dając coś w zamian. Początkowo miała formę projektu artystycznego mającego trwać dwa tygodnie ale zaangażowanie mieszkańców sprawiło, że kawiarnia wciąż się rozwija. Założyciele Cafe Fińskiej spotkają się również ze studentami Akademii Sztuki.

Uwolnij niepotrzebne przedmioty i daj im szansę na drugie życie!


Z przyczyn niezależnych od organizatorów, wykład przedstawicieli Cafe Fińskiej nie odbędzie się w tym terminie. Za wszelkie niedogodności przepraszamy


Co: Weekend Bezgotówkowej Wymiany
Gdzie: Szczeciński Inkubator Kultury Al. Wojska Polskiego 90
Kiedy: 11 maja 15:30 – 19:00


Comments