Kilka słów o nadchodzącym Szczecin European Film Festival 2014

Do festiwalu jeszcze ponad miesiąc, ale już teraz możemy zdradzić Wam kilka ciekawych faktów. Na początek powiemy, że naprawdę będzie europejsko!

Szczecin European Film Festival to wydarzenie ciekawe pod względem filmowym i kulturowym, które opiera się na międzynarodowej sieci współpracy. Jest to także jedyny profesjonalny festiwal filmowy w Szczecinie. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29.09-06.10.2014. Jego trzonem jest konkurs najnowszych filmów dokumentalnych  polskich i zagranicznych– zrealizowanych w roku danej edycji festiwalu i w roku poprzedzającym tę edycję.

Organizatorzy wypełnili program artystyczny po brzegi i uraczą swoich widzów nie tylko programem konkursowym. W trakcie festiwalu pokazane zostaną retrospektywy uznanych twórców, w tym ważnych twórców z Pomorza Zachodniego. Od kilku edycji swoje miejsce na festiwalu ma również kuratorowany przez Tomasza Raczka blok Granice Kina. Stowarzyszenie OFFicyna stawia również na aktywizację lokalnego środowiska filmowego. 

W tegorocznej edycji filmy oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie:

Piotr Stasik, PL – reżyser, operator, twórca filmów dokumentalnych

Jan Gogola, CZ – reżyser,scenarzysta i wykładowca praskiego FAMU

Andre Schreuders, NED – reżyser filmowy scenarzysta, operator i montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych

Rainer Komers, DE – wielokrotnie nagradzany dokumentalista, wykładowca sztuki filmowej

Hila Peleg, IL/DE – kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych, w tym filmowych

Podczas pokazów konkursowych w kategorii filmu zagranicznego zobaczymy obrazy nadesłane z krajów takich jak Albania, Niemcy, Francja, czy Brazylia. Najlepsi twórcy nie wyjadą ze Szczecina z pustymi rękoma, ponieważ czekają na nich nagrody pieniężne fundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Telewizję Polską. Łączna suma nagród do zdobycia to około 40 tysięcy złotych. 

PRZYSTAŃ W INKU!

Comments