Pozarządowy maj w Szczecinie

Jeśli ktokolwiek z Was przeżył choć jedną wiosnę w Szczecinie, wie, że jest do czego wracać. Choć ta przez wszystkich wyczekiwana pora roku nieco się spóźnia, to w końcu nadejdzie, a wraz z nią prawdziwie pozarządowy maj. Już teraz zapraszamy organizacje z całej Polski do Szczecina!


W maju Szczecin stanie się pozarządową stolicą Polski. Zwłaszcza w ostatnich dwóch tygodniach miesiąca organizacje III sektora opanują nasze miasto i udowodnią, jak wiele dzieje się właśnie dzięki nim. W tym roku przypada 10-lecie uchwalenia Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rok 2013 został także ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli i jest poświęcony Nam, Naszym prawom i działaniom. Do świętowania zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe, które lepiej niż ktokolwiek inny rozumieją jak istotna jest aktywność i jak wiele dla Naszej przyszłości można zrobić już dziś.

Całe miasto działa z nami

Zaczniemy niemal tradycyjnie, czyli VII Tygodniem Inicjatyw Pozarządowych (TIP), podczas którego przedstawiciele NGO-sów zaproszą mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu. Wydarzenia Tygodnia rozpoczną się 18 maja 2013 r. i potrwają do 25 maja 2013 r. To w tych dniach promowane będą szczecińskie organizacje pozarządowe, zwłaszcza przez pryzmat ich działalności i inicjatyw, jakie podejmują każdego dnia, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Jedną z przewidzianych w ramach TIP-u akcji będzie Akademia Ludzi Aktywnych, skierowana do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gorąco zapraszamy do współtworzenia oferty programowej Akademii. Zaraźcie swoją pasją najmłodszych! Więcej informacji można uzyskać tutaj.

KTO? NGO!

W ramach TIP-u pojawi się zupełna nowość - do Szczecina zaprosimy przedstawicieli sektora pozarządowego z innych miast po to, by podzielić się wiedzą, doświadczeniami i planami na przyszłość podczas wydarzenia pn. KTO? NGO!, czyli IV Konwent Inkubatorów Organizacji Pozarządowych. Konwent, choć brzmi złowieszczo, jest tak naprawdę otwartą platformą dialogu, a poprzez jego organizację realizujemy ambitny plan wydarzenia wędrującego, czyli zabranego z dotychczasowego miejsca w zupełnie nowy teren. To kontynuacja idei spotkań branżowych środowiska organizacji i instytucji infrastrukturalnych (centrów wspierania organizacji pozarządowych) zapoczątkowanej przez Fundację Umbrella we Wrocławiu w roku 2009. Celem jest zintensyfikowanie współpracy i usprawnienie działań inkubatorów NGO.  Co więcej, Konwent to doskonała okazja do poszerzania sieci kontaktów przez organizacje pozarządowe – obecność przedstawicieli tych organizacji z całego kraju pozwala na zawiązywanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń i prowadzenie wstępnych rozmów dotyczących potencjalnych wspólnych projektów. Spotkanie odbędzie się w dniach 23-25 maja 2013 r. i już teraz gorąco zachęcamy do wzięcia udziału. W programie panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z przedstawicielami najbardziej znanych NGO-sów, w tym Fundacji Rak’n’Roll. Wierzymy we współpracę, dlatego Konwent organizują wspólnie: Szczeciński Inkubator Kultury, Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych (TWIKS), Stowarzyszenie POLITES, Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 i Fundacja Umbrella z Wrocławia. Szczegółowe informacje i formularz rekrutacji pojawią się wkrótce na naszej stronie internetowej, a krótką filmową relację z zeszłorocznej edycji można zobaczyć tutaj

Z pasją POD PLATANY

Oficjalnym zakończeniem TIP-u będzie dwunaste już Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI. Wydarzenie to jest świętem szczecińskiego trzeciego sektora, organizowanym przez NGO-sy dla NGO-sów. To także platforma dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami naszego miasta – zarówno tymi, którzy działania trzeciego sektora śledzą na bieżąco, jak i tymi, którzy nie do końca wiedzą, na czym polega nasza praca. Po raz kolejny zapraszamy do współtworzenia tego niezwykłego na skalę Polski wydarzenia, bo bez Waszej energii i pomysłów Spotkanie POD PLATANAMI w ogóle nie mogłoby mieć miejsca. Pokażmy się, pochwalmy się swoimi osiągnięciami, udowodnijmy, że sektor pozarządowy to ogromna siła!

Tegoroczna edycja ma charakter wyjątkowy, ponieważ zostanie wzbogacona o nowe elementy, jak np. platformę do nawiązania współpracy międzysektorowej (tj. na linii NGO-media-biznes), nowe zasady konkursu na najciekawszą prezentacją (decyzję oddajemy jury, którego członkowie to reprezentanci różnych branż), specjalną Strefę Kultury czy możliwość wypromowania swojej organizacji na łamach okolicznościowej gazety POD PLATANAMI o nakładzie 5 tys. egzemplarzy! Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI odbędzie się 26 maja 2013 r. (niedziela) na terenie Jasnych Błoni w obrębie ulic Karola Szymanowskiego, Michała Ogińskiego, Stefana Moniuszki i Piotra Skargi. Wszystkich niezbędnych informacji udzielą pracownicy Biura Organizacyjnego Imprezy mieszczące się w budynku Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP (ul. Ogińskiego 15, 71-435 w Szczecinie, tel. kom.: 536 313 892, biuro: 91 422 44 71, e-mail.: platany@twiks.pl (biuro czynne jest w dni powszednie  w godz. 8:00–16:00). Szczegóły  wydarzeń można znaleźć tutaj.

CO? MAJ! GDZIE? W SZCZECINIE!

Pragniemy, by zarówno wszystkie wydarzenia VII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, w tym IV Konwent Inkubatorów Organizacji Pozarządowych, jak i Spotkanie POD PLATANAMI będą okazją do prezentacji dorobku Waszych organizacji, jak również wymiany pomysłów, poglądów, doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów i partnerstw. Liczymy także, iż Wasza organizacja swoimi inicjatywami, pomysłami i propozycjami wzbogaci program tego szczególnego święta, którego celem jest wyjście do mieszkańców i gości Szczecina oraz pokazanie jak wielką siłę reprezentuje III sektor. Do zobaczenia w grodzie Gryfa!

 

Comments