Jak się żyje w Pozarządowie? [galeria]

Szczecin znów stał się pozarządową stolicą Polski! Już po raz trzynasty organizacje pozarządowe opanowały Jasne Błonia i w majową niedzielę zaprosiły mieszkańców naszego miasta na Wielki Piknik Pasji, czyli Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

Pod koronami 213 platanów powstało na jeden dzień miasto POZARZĄDOWO, a jego dzielnice wyznaczały działania NGO-sów i innych podmiotów biorących udział w Pikniku. Było więc m.in.: Rondo Historii (miejsce prezentacji i inscenizacji grup rekonstrukcyjnych), Zaułek Artystów (galeria na świeżym powietrzu, a w niej wystawy malarstwa, rzeźby i rękodzieła), Plac Uśmiechów (atrakcje dla najmłodszych), Gościniec Smaków (miejsce, w którym można skosztować smaki regionalnych produktów) czy Park Aktywnych (warsztaty, gry i zawody sportowe). Podczas tegorocznej edycji ze zwiedzającymi spotkało się 147 organizacji pozarządowych, 9 podmiotów biznesowych i 3 przedstawicieli mediów.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć.

Zwiedzający mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji, przygotowanych przez mieszkańców POZARZĄDOWA, czyli szczecińskie NGO-sy i współpracujące z nimi podmioty. Można było wziąć udział w grze miejskiej pn. „TAJEMNICA UKRYTA POD PLATANAMI…”, spotkać się z Rafałem Podrazą, autorem książki „HELENA MAJDANIEC Jutro będzie dobry dzień” czy zbombardować miasto kwiatami podczas warsztatów ogrodniczej partyzantki. Dzieci, pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, wzięły udział w twórczych działaniach w Przedszkolu POD CHMURKĄ. A wszystkiemu towarzyszyły całodniowe występyna scenie specjalnie otwartego z tej okazji Amfiteatru im. III Sektora, na której pojawiło się 16 wykonawców.

Po raz kolejny wybrano także najlepszą prezentację organizacji pozarządowej. W kapitule konkursowej, oceniającej stanowiska i aktywność NGO-sów podczas Spotkania POD PLATANAMI zasiedli:Maria Liktoras(przedstawicielka Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Radna Miasta Szczecin),Katarzyna Maćkowiak(członkini Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin),Katarzyna Wolnik-Sayna(dziennikarka Polskiego Radia Szczecin),Łukasz Szulborski(wokalista zespołu CURCUMA) i Bartosz Bączkowski(specjalista ds. promocji, Baltic Neopolis Orchestra).

W plebiscycie przyznano następujące nagrody:
I miejsce:
Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

II miejsce:
Stowarzyszenie Przyjaciół "Kolejówki" przy Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie

III miejsce:
Fundacja Ludziom Morza.

Samo wydarzenie poprzedził tradycyjnie już Tydzień Inicjatyw Pozarządowych, czyli 7 dni intensywnych działań. W trakcie tegorocznej edycji można było wziąć udział zarówno w XI Pomorskiej Konferencji Regionalnej „Pommern/Pomorze – region europejski“, jak i w zabawie w poznawanie Szczecina w ramach „Gry planszowej_Szczecin”. Przez cały tydzień także członkowie, wolontariusze oraz sympatycy organizacji pozarządowych byli specjalnymi gośćmi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Trwałaakcja pn. „Pozarządowa kropla krwi” – jeszcze jeden cenny dar pozarządowej pasji i aktywności.

Tydzień Inicjatyw Pozarządowych był również okazją do zapoznania się z działaniami szczecińskiego trzeciego sektora. Poza drzwiami otwartymi w wielu organizacjach i instytucjach oraz możliwością skorzystania ze specjalnego punktu doradczo-konsultacyjnego, mieszkańcy mogli napotkać na mieście wolontariuszy z wyjątkowym wydawnictwem. „Gazetę POD PLATANAMI”wypełniły ciekawostki i artykuły na temat sektora pozarządowego, a uważni czytelnicy mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania były piłki z podpisami znanych szczecinian: Moniki Pyrek, Łony, Henryka Sawki, aktorów Teatru Polskiego oraz prezydentów Piotra Krzystka oraz Krzysztofa Soski.

Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI odbyło się już po raz trzynasty. Zawsze jest świętem trzeciego sektora, organizowanym przez NGO-sy dla wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta. To także platforma dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami – zarówno tymi, którzy działania trzeciego sektora śledzą na bieżąco, jak i tymi, którzy nie bardzo wiedzą, na czym polega ta praca.

Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.platany.org.

XIII Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI oraz działania w ramach Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych zostały zorganizowane w ramach działania: „Przygotowanie i realizacja konferencji, seminariów, spotkań, imprez, wydarzeń, przedsięwzięć i działań w okresie od 19 maja do 25 maja 2014 roku w ramach organizowanego Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych (VIII edycja), zwanego dalej w treści ogłoszenia TIP oraz spotkania kończącego TIP - Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI (XIII edycja)”. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin.

REALIZATORZY ZADANIA: Gmina Miasto Szczecin, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”, Stowarzyszenie Media Dizajn, Fundacja Sektor3.

Comments