HORRORYNKA, CZYLI HOSTORIĘ TWORZY TEN KTO ZAPISUJE

Pobudzają wyobraźnię, zaskakują, dotykają emocji, nie można przejść obok nich obojętnie, bo to... "Horrorynki". Zapraszamy do siedziby INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury na otwarcie wystawy podsumowującej pierwszy etap realizacji projektu stworzonego przez Fundację na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy”.

Zdjęcia, których nigdy nie zapomnisz! Zdjęcia, które w nieoczywisty sposób tworzą historię miejsca. W tym przypadku likwidowanego szpitala w centrum Szczecina. Niczym w komiksie, przechodzimy przez kolejne kadry, odkrywając tajemnicę nieco zapomnianego miejsca, w którym rozgrywa się tytułowa "Horrorynka". Nie ma tu nudy, sztampy ani oczywistych ujęć. To wystawa , która każdego wciągnie do nierzeczywistego świata i pobudzi do kreatywnego spojrzenia na to, co nas otacza.

 Otwarcie wystawy podsumowującej pierwszy etap realizacji odbędzie się 2 grudnia 2017 r. o godzinie 18.00 w siedzibie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90. Wstęp wolny! Te wszystkie pozytywy twórcze zaserwuje szczecinianom Fundacja POZYTYWY właśnie.

Cel projektu: ocalenie od zapomnienia przemijalności architektury Szczecina. Brzmi zwyczajnie, ale Fundacja Pozytywy realizuje ten cel nadzwyczajnie. Nie trzeba się bać, bo wszystko kończy się – jak to w bajce – pozytywnie.

 

„Horrorynka”

Izabella Rewcio – pomysł, projekt i realizacja kart komiksu, opieka artystyczna nad całością akcji

Piotr Wyszyński – fotografie, obróbka cyfrowa zdjęć

Magdalena Walusiak – scenariusz

Elwira Rewcio – koordynacja projektu

Amy Kronic, Tosia Kronic, Weronika Misiuro i Błażej Kronic – obsada aktorska

Emilia Radowicz, Michał Gębka, Tomasz Jackowski – współpraca artystyczna

Agnieszka Rajska – współpraca techniczna

Adriana Brzeźniak-Misiuro, Joanna Klimowska-Kronic, Marta Rutkowska – współpraca organizacyjna

Grażyna Dudarenko – dobry duch akcji i wsparcie motywacyjne

„Horrorynka” czyli historię tworzy ten, kto zapisuje ;) to inicjatywa Fundacji na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy”, realizowana przy wsparciu INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury w ramach programu mikrogranTY współfinansowanego przez Urząd Miasta Szczecin.

 

O projekcie Zespół Fundacji na Rzecz Kultury i Integracji "Pozytywy":

Duże miasta, takie jak Szczecin, zachwycają swoja reprezentacyjną architekturą. A co z miejscami niereprezentacyjnymi? Albo z takimi, które ulegają destrukcji bądź są przeznaczone do likwidacji? Kto je zapamięta, kto doceni za lata służenia ludziom?

Postanowiliśmy zadziałać.

I tak powstała inicjatywa mająca na celu ocalenie od zapomnienia takich miejsc poprzez utrwalanie ich na zdjęciach w sposób nieoczywisty.

Budynki, ich wnętrza, stają się tłem lub bohaterem historii fantastycznych, napisanych w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości. Efektem końcowym każdej historii są plansze stylizowane na komiks, realizowane za pomocą przetworzonej cyfrowo fotografii.

Pierwszy scenariusz nosi tytuł "Horrorynka".

Rzecz dzieje się w salach opuszczonego szpitala nawiedzanego przez Mojry - greckie boginie losu. Jedna z nich przędzie nić ludzkiego życia, druga pilnuje, aby się snuła, a trzecia przecina ową nić, kiedy nadejdzie pora. Błąkające się samotnie od lat po opuszczonym szpitalu Mojry, które przybrały postaci dziewczynek, szukają rozrywki. Nagle na jednym z korytarzy pojawia się mężczyzna. Nie wie, gdzie się znajduje i próbuje wydostać się z labiryntu sal. Dziewczynki wciągają go w swoistą zabawę zakończoną szczękiem nożyc.

 A wszystkiemu winien jest pluszowy Batman.

Do udziału w sesjach zdjęciowych zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni z "Pozytywami" mieszkańcy Szczecina. W trakcie trwania planu zdjęciowego poznali historię budynku, a cała realizacja przebiegała w atmosferze integracji i zabawy międzypokoleniowej.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy.

Comments