Back to front w Galerii Odra Zoo

„Back to Front” to nazwa wystawy malarskiej oraz autorskiej techniki, którą posługuje się Marian Kasperczyk. Dzięki niej obrazy artysty zyskują abstrakcyjny i strukturalny charakter. Wystawę będzie można zobaczyć już wkrótce w Galerii Odra Zoo.

„Przyglądając się jego malarstwu, które powala mnie wagą tego wszystkiego, co jest w nim zawarte, tego wszystkiego, co można w nim zobaczyć i poczuć, i wreszcie tego, co można w nim zinterpretować filozoficznie, zaczynam rozumieć słowo, którego znaczenia dotąd nie znałem. Tym, czego Maniek Kasperczyk poszukuje w swej przerażającej wyprawie ku techniczności, jest najdoskonalsza i absolutna abnegacja. Innymi słowy akceptowanie w codziennej żmudnej nauce i milczącej wytrwałości największego z cierpień bez słowa skargi, by móc po prostu być sobą, bez niczyjej pomocy”
Louis Neuville, wrzesień 2011

Marian Kasperczyk urodził się w 1956 roku w Oświęcimiu. W latach 1976-78 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w okresie 1979-81 na ASP w Krakowie. Od 1981 – mieszka i pracuje w Paryżu. Począwszy od 1988 roku Marian Kasperczyk pracuje według własnej techniki, zwanej przez artystę back to front.

Technika ta polega na przeciskaniu farby akrylowej ...poprzez niezagruntowane płótno od drugiej strony. W zależności od kąta i charakteru padającego światła, z monochromatycznych płócien wyłaniają się formy „pojawiających się lub zanikających” twarzy, dłoni... Ukryta obecność figuracji wylania się przy mniejszej ilości światła, natomiast duża ilość oświetlenia powoduje jej zanikanie i obraz staje się zupełnie abstrakcyjny i strukturalny. Pokazując mi film będący częścią wystawy oświadcza, że w jego podejściu nie ma nic filozoficznego. Jedynie technika. I dodaje, kpiąc z siebie. Najbardziej szalony jest w tym wszystkim ogrom wysiłku włożonego w uzyskanie tak lekkiego efektu. Patrzę, jak śmieje się szczerze, by zaraz nagle zamilknąć, a w końcu całkowicie spoważnieć i popaść w przyjazną zadumę.

Kuratorka wystawy: Aleksandra Tlolka

Ekspozycję będzie można oglądać codziennie od 3 do 16 listopada 2012 r. w Galerii Odra Zoo, przy ul. Koński Kierat 16 w Szczecinie, w godzinach od 9.30 do 22.00.

www.odrazoo.pl
www.facebook.com/OdraZoo

Comments