Światło, woda, lód...

Tego nie można przegapić. Dziś o godz. 20.00 kolejny pokaz instalacji Peggy Sylopp w Galerii Odra Zoo.  Zatrzymaj się na chwilę, zmruż oczy i spróbuj zobaczyć to, co niewidzialne za pomocą sztuki...

Instalacja przedstawia  podświetlane bloki topniejącego lodu i jest metaforą ciągłego postępu, nieodpartego procesu topnienia i znakiem naturalnego fenomenu jakim jest kawałek lodu, który należy do naszego świata od tysięcy lat. To również proces transformacji, zmiany wyglądu wody, płynności, niekonsekwencji, miękkość.

Cykl Peggy Sylopp w fotografii zatytułowaną "Zmierzch" "Dämmerung" reprezentuje działanie światła na lodzie. Różne źródła światła skierowane na powierzchnie kostek lodu ułożonych na siebie, ożywiają skądinąd monotonne, martwe kawałki zamrożonej cieczy na granicy topnienia. Chromatyczna, stale zmieniająca się paleta odcieni, odbita od zmrożonych, polerowanych powierzchni jest rejestrowana przez kamerę. Proces odbijania światła przez przezroczyste kostki lodu, imituje proces światła przechodzącego przez obiektyw aparatu w fotografii analogowej.

Przejrzystość lodu podkreślana jest grą światła i ciemności rejestrowane prze obiektyw kamery.

"Zmierzch" "Dämmerung" odnosi się do fazy przejścia z jednego stanu do drugiego w cyklu natury: z dnia na noc, z cieczy w lód, z życia w śmierć i odwrotnie. Aby uchwycić ten krótkotrwały proces, często nieznany i ukryty dla oczu widza, trzeba zobaczyć to, co niewidzialne, za pomocą sztuki.Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Fundacji Odra Zoo - ''ELEMENTS - SZTUKA WIATRU I WODY'


Temat "Dämmerung" jest ściśle związana z niemiecką mitologią. „Zmierzch Bogów” to czwarta i ostatnia część tetralogii dramatu muzycznego Richarda Wagnera „Pierścień Nibelunga", na podstawie mitologii germańskiej. Epicka opera Wagnera opowiada o tragicznej śmierci bohatera Zygfryda z ukochaną Brunhilde i powrotu pierścienia do cór Renu.

Fotografia Peggy Sylopp dobiega końca: legendarny pierścień wraca do cór Renu, co kończy cykl przemocy i śmierci. Po raz kolejny motyw przejścia od życia do śmierci i od wojny do pokoju, opisany dziełem muzycznym ukazuje nam prawdę o bezcelowości ziemskich skarbów i o wieczności natury. Cykl jest zamknięty.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Fundacji Odra Zoo - ''ELEMENTS - SZTUKA WIATRU I WODY'

Źródło: Fundacja Odra Zoo

Comments